Türk savunma sanayiinden ABD’de “robot çıkarması”

AA

Elektroland Defence, Türkiye’nin ilk bomba imha robotu tasarlayıp üreterek bu alandaki dışa bağımlılığı sona erdiren bir firma olarak öne çıkıyor. Elektroland Defence,San Diego Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarında, Atılabilir Mini Keşif Gözetleme Robotu ACROB ve TMR-I Khan Bomba İmha Robotu’nu sergiledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyet birimlerinde kullanılıyor

ACROB, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli birimlerinde etkin bir şekilde görev yapıyor ve Elektroland Defence’in en fazla ihracat geliri sağlayan ürünü konumunda. ACROB, çeşitli ülke orduları tarafından da tercih ediliyor.

TMR-I Khan Bomba İmha Robotu ise ihracat odaklı olarak konumlandırılmış bir ürün. Türk güvenlik birimleri için özel olarak tasarlanan KHAN versiyonları, Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyet birimlerinde başarıyla kullanılıyor.

Fuarda ayrıca Elektroland Defence’in diğer bomba imha robotları olan İnsansız Kara Aracı BOĞAÇ ve HANÇER de katalog üzerinden tanıtılıyor.

Yeni insansız kara aracı: BOZKURT

Envanterdeki araçlarının uzun süredir başarıyla görev yaptığına işaret eden Uğur, şu bilgileri verdi:

Bunların yanında Orta Sınıf İnsansız Kara Aracımız Hançer’i de Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettik. HANÇER şu anda kullanılıyor. Bir diğer Orta Sınıf İnsansız Kara Aracımız ki henüz envantere girmediği halde efsane oldu; Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesini imzaladık. Yakında BOĞAÇ’ı da teslim edeceğiz. Bu ürünleri güvenlik güçlerimizin geri beslemeleri ışığında, onların ihtiyaçları doğrultusunda, onlarla birlikte geliştiriyoruz. Yeni bir insansız kara aracı tasarımımız var, BOZKURT. Bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeleri barındıracak bünyesinde. Türk güvenlik birimlerine bu ürünleri teslim ettikçe tıpkı İHA’ların konsepti değiştirdiği gibi harekat/muharebe konseptleri de değişecektir.

“En büyük referansımız Türk Silahlı Kuvvetleri”

İhracatta da iddialı olduklarını ve çok sayıda dost/müttefik ülkeye ürünlerini ulaştırdıklarını belirten Uğur, şunları kaydetti:

16’yı buldu ihracat yaptığımız ülke sayısı. Bu sayıyı önce 20’li daha sonra 50 ve 100’lü rakamlara ulaştırmayı hedefliyoruz. Bunun için de tanıtım gerekiyor. Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki fuarların büyük bölümüne katılıyoruz. Burada ihracatta çok iddialı olduğumuz iki ürünü fiziki olarak, diğer ürünlerimizi ise katalog üzerinden tanıtıyoruz. Standımızı ziyaret edenler ürünlerimize büyük ilgi gösteriyor. ACROB halihazırda en fazla ihracat geliri elde ettiğimiz ürün. Görenler zaten önce şekline sempati duyuyor ardından yeteneklerini öğrenince bu ilgi artıyor. Bir de Türk Silahlı Kuvvetleri ile farklı dünya ordularında görev yaptığını duyunca bu ilgi katlanarak artıyor. En büyük referansımız Türk Silahlı Kuvvetleri gibi dünyanın en aktif, güçlü ordularından birinin ürünlerimizi tercih etmesi. Bu husus önümüzü hayli açıyor ve böyle bir orduya sahip olmaktan, böyle bir ordunun harekat ihtiyaçlarına kendi uzmanlığımız kapsamında cevap verebilmekten büyük gurur duyuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir